موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تا ۲ سال دیگر نهایی می‌شود

موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تا ۲ سال دیگر نهایی می‌شود

در نشست اتاق مشترک ایران و قزاقستان مطرح شد

موافقتنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تا ۲ سال دیگر نهایی می‌شود

تاکنون ۸۰ درصد متن توافق‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا تهیه شده و بعد از نهایی شدن این متن و تعیین کالاها، تصویب این توافقنامه در پارلمان کشورهای عضو ۲ سال زمان می‌برد.

پایگاه خبری اتاق ایران

اتاق مشترک ایران و قزاقستان با برگزاری نشستی به تشریح ویژگی‌های تجاری و سرمایه‌گذاری این کشور به منظور حضور موثر فعالان اقتصادی در قزاقستان پرداخت.

در این نشست ابتدا نماینده سازمان توسعه تجارت نگاهی به اتحادیه اوراسیا و دستاوردهای ناشی از تشکیل این اتحادیه طی سال‌های گذشته و وضعیت کنونی ایران با توجه به انعقاد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با اتحادیه اوراسیا و تلاش برای دستیابی به موافقت‌نامه تجارت آزاد و صفر شدن تعرفه‌های تجاری در قالب این موافقت‌نامه برای ایران، اشاره کرد.

طبق آنچه در این نشست عنوان شد تا کنون ۸۰ درصد متن توافق‌نامه تجارت آزاد تهیه و ۲۰ درصد باقی مانده در نشست آتی نهایی خواهد شد و بعد از آن رایزنی‌‌ها درباره فهرست کالایی موافقت‌نامه آغاز می‌شود. طبق پیش‌بینی‌ها روند مذاکرات، تصویب آن در پارلمان کشورهای عضو و نهایی شدن موافقت‌نامه، نهایت دو سال به طول می‌انجامد و تا آن موقع شاهد تمدید موافقت‌نامه موجود هستیم.

متن موافقت‌نامه تجارت ترجیحی بین ایران و اوراسیا شامل اقدامات غیرتعرفه‌ای و از طرفی فهرست کالایی می‌شود که موانع تعرفه‌ای برای آنها کاهش یافته و یا صفر شده است. تعهدات تعرفه‌ای از طرف ایران ۳۹۰ قلم کالا است که ۱۵۰ قلم بدون تخفیف تعرفه و تنها تثبیت تعرفه لحاظ شده است، به این معنا که اگر تعرفه عمومی کالایی برای سایر کشورها بالا رفت، برای اوراسیا ثابت بماند.

بر اساس آمارهای ارائه شده حجم کل تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا در ۶ ماهه اول ۱۴۰۰ برابر با ۲,۴ میلیارد دلار است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد رشد داشته است. میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اوراسیا در همین بازه زمانی برابر با ۵۱۴ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد افزایش را تجربه می‌کند. این رقم برای واردات ایران از کشورهای عضو ۱.۹ میلیارد دلار برآورد می‌شود که از افزایش ۴۰ درصدی حکایت می‌کند.

میزان صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در مدت شش ماهه ابتدایی سال در اقلام ترجیحی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد ۲۶ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین بیشترین حجم صادرات ایران در بین کشورهای عضو اتحادیه مربوط به روسیه و بعد از آن قزاقستان می‌شود و بلاروس نیز کمترین حجم صادرات از ایران را به خود اختصاص می‌دهد.

پسته، فلفل، سیب، کشمش و غیره اقلام عمده صادراتی ایران به این منطقه در فهرست ترجیحات و کالاهای اساسی مانند روغن خام، جو، ذرت دامی، چوب، نخ پلی‌امید و غیره عمده‌ترین کالاهای وارداتی به ایران در فهرست ترجیحات هستند.

با توجه به گزارشی که از توافقات ایران با اتحادیه اوراسیا ارائه شد، امیر عابدی، رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان به اهمیت افزایش تعداد موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی و آزاد با کشورهای همسایه و منطقه اشاره کرد و گفت: برای رسیدن به تجارت جهانی باید موانع زیادی را پشت سر بگذاریم و توجه داشته باشیم که همکاری با اوراسیا می‌تواند تمرینی برای حضور در صحنه جهانی باشد. ایران باید نقاط قوت و ضعف، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود را بشناسد و بر اساس آن خود را در راستای تجارت تقویت کند.

این فعال اقتصادی معتقد است ایران باید خود را برای ورود به صحنه بین‌المللی آماده و توان خود را برای رقابت در این وادی مهیا کند.

او تقویت همکاری‌های مشترک با قزاقستان را به عنوان یکی از اعضای اصلی اتحادیه اوراسیا بسیار مهم دانست و از موقعیت استراتژیک این کشور در شاهراه‌های اصلی تجاری از جمله جاده ابریشم سخن گفت.

در ادامه گزارشی از وضعیت تجاری قزاقستان ارائه شد. در حال حاضر میزان GDP این کشور برابر با ۱۷۰ میلیارد دلار است، ۷۰ درصد صادرات این کشور نفت بوده و تراز تجاری آن برابر با ۹ میلیارد دلار است.

طبق این گزارش ثبات اقتصادی، تجاری و اجتماعی بر این کشور حاکم بوده و از موقعیت استراتژیک جغرافیایی برخوردار است، در سطح دنیا رتبه ۲۵ را از منظر محیط کسب‌وکار دارد، بنابراین محیط اقتصادی این کشور برای فعالیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری مناسب ارزیابی می‌شود. این کشور با سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش، نیروی کار ماهر و با استعدادی در اختیار دارد و در عین حال استراتژی جامعی برای توسعه تدوین کرده است. قانون حمایت از سرمایه‌گذاری در این کشور تصویب و اجرایی شده و از نظر زیرساخت‌ها وضعیت مناسبی دارد. همچنین مشوق‌های خوبی برای فعالیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در نظر گرفته است. دسترسی این کشور به بازار پیرامونی از دیگر مزیت‌های سرمایه‌گذاری در قزاقستان به شمار می‌آید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.